}) window.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () {
do kasy suma: 0,00 zł
SZKOLENIA BHP DLA PRACOWNIKÓW W PIGUŁCE – NAJCZĘSTSZE PYTANIA
SZKOLENIA BHP DLA PRACOWNIKÓW W PIGUŁCE – NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Najczęstsze pytania o szkolenia BHP dla pracowników

W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań dotyczących szkoleń bhp. Zapoznanie się z nimi pomoże zdobyć podstawową wiedzę w tym temacie i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

W  jakim celu należy przeprowadzać szkolenie bhp pracowników?

Każdy pracownik ma obowiązek uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bhp.  Szkolenie bhp ma zapewnić uczestnikom:

1) zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy, które mogą powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;

2) poznanie przepisów oraz zasad bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy na określonym stanowisku w danym zakładzie pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bhp;

3) nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie oraz innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Jaki jest podział szkoleń bhp?

Szkolenia bhp dzielą się na:

Szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy) przeprowadza się przed przystąpieniem pracownika do pracy na określonym stanowisku. 

Szkolenie wstępne – instruktaż ogólny

Instruktaż ogólny I etap szkolenia wstępnego powinni odbyć, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy: nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.

Instruktaż ogólny może przeprowadzić:

  • pracownik służby bhp,
  • osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania,
  • pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie wstępne - instruktaż stanowiskowy

Instruktaż stanowiskowy, czyli II etap szkolenia wstępnego przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  • pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
  • pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w punkcie powyżej,
  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką,
  • w przypadku wprowadzenia na stanowisku (na którym występuje narażenie na działanie czynników) zmian warunków techniczno-organizacyjnych (w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.

Należy pamiętać, że pracownik, który wykonuje czynności na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

Czas trwania instruktażu stanowiskowego należy dostosować do przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma wykonywać swoje obowiązki.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca. Te osoby powinny posiadać  odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz być przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Instruktaż stanowiskowy należy zakończyć sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bhp, oraz stanowi podstawę do dopuszczenia pracownika do pracy.

Szkolenia okresowe bhp

Szkolenie okresowe powinno  zaktualizować i ugruntować posiadaną wiedzę i umiejętności w dziedzinie bhp. Ważnym zadaniem tego szkolenia jest także zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Obowiązek odbycia szkolenia mają następujące grupy stanowiskowe:

  • pracodawcy oraz inne osoby kierujące pracownikami (np.: kierownicy, mistrzowie i brygadziści)
  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych (np.: sprzedawcy, fryzjerzy, kierowcy, itd.)
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni (w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji)
  • pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby (np.: inspektorzy/specjaliści ds. BHP)
  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych (np.: sekretarki, księgowe, pracownicy biur projektowych, itp.)
  • pracownicy niewymienieni w powyższych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (np. nauczyciele, lekarze, itp.

W jaki sposób można zrealizować szkolenie okresowe bhp?

Szkolenie okresowe bhp może być realizowane w następujących formach:

  • instruktażu – forma trwająca nie krócej niż 2 godziny lekcyjne, umożliwia uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • kursu – trwa minimum 15 godzin lekcyjnych, składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • samokształcenia kierowanego – realizowane na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, (szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, platform szkoleniowych), przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z wykładowcami o odpowiednich kwalifikacjach,
  • seminarium - rozumie się przez to formę szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin lekcyjnych.

Wszystkie powyższe formy szkoleń umożliwiają uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Jak często powinny się odbywać szkolenia okresowe bhp dla pracowników?

 Szkolenia okresowe bhp powinny odbywać się w zależności od grupy stanowiskowej, zgodnie z poniższą tabelą.

 

*w przypadku szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych można odstąpić od jego organizacji, gdy: rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, oraz gdy informacje wynikające z oceny ryzyka zawodowego nie uzasadniają konieczności zapewnienia szkolenia okresowego

Pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami, lub ich przedstawicielami, konkretną częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Czy z obowiązku odbycia szkolenia okresowego bhp można być zwolnionym?

Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

  • przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
  • odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Szkolenia bhp online, a COVID- 19?

Obecnie sytuacja związana z epidemią COVID-19, nie sprzyja organizacji szkoleń w formie stacjonarnej. Ze względu na zalecenia zachowywania dystansu społecznego, możliwość organizowania szkoleń BHP została znacznie utrudniona.

Regulacje prawne mówią o tym, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, czyli szkolenia online, z wyjątkiem określonych grup pracowniczych. Wyjątek stanowią szkolenia dotyczące instruktażu stanowiskowego pracownika: zatrudnianego lub przenoszonego na stanowisko robotnicze lub na stanowisko, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych. Podobnie jest ze szkoleniem uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktykę studencką – dopuszcza się tylko formę stacjonarną.

W kwestii szkoleń okresowych bhp, regulacje prawne pozwalają na wydłużenie ich ważności maksymalnie do 60-tego dnia licząc od daty odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Dotyczy to szkoleń, których termin przeprowadzenia przypadł w czasie: obowiązywania stanu epidemii, zagrożenia epidemicznego, lub w ciągu 30 dni od ich odwołania.

Aby jednak uniknąć kumulacji obowiązku zrealizowania zaległych szkoleń okresowych bhp po odwołaniu wspomnianych stanów, warto uwzględnić ich terminową realizację poprzez samokształcenie kierowane np. szkolenia online/ e-learning (dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, administracyjno-biurowych, pracodawców i innych osób kierujących pracownikami, pracowników służby bhp oraz innych osób wykonujących zadania tej służby).

Szkolenia online/w formie elearning to ciekawa metoda realizacji szkoleń bhp. Uczestnik szkolenia online ma dostęp do platformy szkoleniowej przez określony czas i ma możliwość  przyswojenia określonych zagadnień, tak naprawdę dostosowując to do swojego kalendarza.  Elearning można realizować w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.

Artykuł opracowano na podstawie:

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki I Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2004.180.1860)
  2. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 695)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl